Výzva pre bratislavské deti.

Autor: Adriana Kurincová | 29.6.2014 o 9:17 | Karma článku: 4,05 | Prečítané:  762x

Milé deti v Bratislave a bratislavskom kraji ! Ak sa rozhodnete ochorieť, snažte sa o to iba v čase ordinačných hodín vašich pediatrov.

Naše dieťa sa rozhodlo prvý krát vo svojom krátkom živote ochorieť v čase Veľkonočných sviatkov,  čím sa z neho stal potencionálny klient detskej pohotovostnej služby v Bratislave. Po dvoch neprespatých nociach sme sa ako zodpovední rodičia rozhodli pre návštevu lekára, od ktorého sme očakávali posúdenie zdravotného stavu a návrh na liečbu.

Po veľmi krátkom „gúglení“ sme zistili, že ako obyvatelia bratislavského kraja si môžeme vybrať jednu z troch pohotovostí: Bratislava-Kramáre, Pezinok a Malacky. Z našej dediny do Malaciek to máme 56 km, do Pezinka 30 km a na Kramáre 18 km. Logicky sme si vybrali Bratislavu – Kramáre, ako jedinú detskú pohotovosť pre hlavné mesto. Krátky telefonát so sestričkou na pohotovosti ma uviedol do slovenskej reality. Bolo mi sestričkou odporučené pohotovosť nenavštíviť, nakoľko majú veľa detí a naše dieťa by tam mohlo od čakajúcich pacientov dostať nejakú vážnu chorobu, ale samozrejme ak chceme môžeme prísť, návšteva detskej pohotovosti je na našom rozhodnutí.  Okrem toho som dostala  telefonické rady o liekoch na zníženie teploty, čo po dvoch dňoch ich používania bolo iba utvrdenie sa, že ich používam správne.

Rozmýšľam, čo ak by sa jednalo o vážny zdravotný problém, ktorého včasné diagnostikovanie a liečba by bolo závislé práve na rýchlej návšteve pohotovosti, ktorá nám vlastne z dôvodu ochrany zdravia nášho dieťaťa nebola odporučená.

Vo vyjadrení Bratislavského samosprávneho kraja som sa dočítala, že BSK opakovane vyzýval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na riešenie situácie tak, aby sa zvýšila dostupnosť a kvalita tohto typu zdravotnej starostlivosti.

Neviem ako sa na to pozerajú ostatní rodičia bratislavského kraja, ale pre mňa kvalitná a efektívna detská pohotovosť neznamená zriadenie služby, ktorá poskytuje s veľkou istotou aj právo na dlhé čakanie v prítomnosti ďalších chorých detí.

Zdá sa, že Ministerstvo zdravotníctva prenáša svoju zodpovednosť za zdravie detí z dôvodu neschopnosti zriadiť kvalitnú detskú pohotovostnú službu na rodičov, ktorí v záujme ochrany zdravia dieťaťa a pri hľadaní pomoci lekára mimo ordinačných hodín stoja pri medzi dvoma alternatívami, z ktorých ani jedna nie je tá lepšia:

1. Využiť právo na zdravotnú starostlivosť mimo ordinačných hodín.

To znamená vyčkávanie s chorým a k tomu náležite utrápeným a uplakaným dieťaťom v plnej čakárni s inými chorými deťmi. Táto alternatíva nesie so sebou riziko nakazenia dieťaťa závažnou chorobou, prípadne riziko zhoršenia zdravotného stavu v dôsledku stresu z nekonečného čakania v cudzom prostredí.

2. Nevyužiť právo na zdravotnú starostlivosť mimo ordinačných hodín.

To znamená dúfať, že nejde o taký závažný zdravotný problém, ktorý by nepočkal na vyšetrenie pediatra počas riadnych ordinačných hodín a týmto rozhodnutím, buď ohroziť zdravotný stav dieťaťa, alebo naopak ušetriť dieťa od rizika nakazenia sa inou chorobou a od zbytočného stresu z cestovania a dlhého čakania.

V poslednom období som si všimla veľký záujem zo strany Slovenskej republiky ako členskej krajiny EU o prijímanie zákonov na ochranu detí, a tiež dôraz na to aby deti nielen mali svoje práva, ale mohli ich aj uplatňovať.  Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky je asi niekde na dovolenke, resp. možno ani netuší, že právo na dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť má dieťa aj mimo ordinačných hodín pediatra.

V tomto prípade znamená pre moje choré dieťa dostupná a kvalitná zdravotná starostlivosť  najmä skrátenie čakania na detskej pohotovosti na minimum a určite by nebolo na škodu aj možnosť výberu medzi viacerými zdravotníckymi zariadeniami.

Možno mám na kvalitu bratislavskej detskej pohotovostnej služby veľké nároky, ale sú ovplyvnené mojim vedomím, že žijem v krajine, ktorá má dostatok lekárov a zdravotníckych zariadení, v ktorej sú dostupné služby v oblasti manažmentu a moje nároky považujem za primerané aj vzhľadom na to, že naša krajina je súčasťou vyspelej Európy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?